W grudniu uczniowie naszej szkoły obejrzeli dwa spektakle przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Najpierw uczniowie klasy  IV a, IV b i V pojechali na spektakl  „Pan Kleks”, a następnie klasa VII, VI i V obejrzała inscenizację „Zemsty” Aleksandra Fredry.
pan kleksBohaterami spektaklu „Pan Kleks” byli uczniowie Akademii, szpak Mateusz, golarz Filip i oczywiście sam profesor Ambroży Kleks - nauczyciel, o jakim marzy wielu uczniów. Uczestnicy spektaklu mogli obejrzeć pasjonujące zajęcia prowadzone przez tego wychowawcę. Również w niezwykle ciekawy sposób przedstawiona została historia szpaka Mateusza, księcia zamienionego w ptaka.


 Naszej uwadze nie mogła umknąć scenografia, wspaniale podkreślona przez grę świateł. W klimat powieści baśniowej przenieśliśmy się też za sprawą doskonale przygotowanych kostiumów. Wiele scen poprzedzonych było elementami muzycznymi, śpiewanymi wierszami Jana Brzechwy, które świetnie oddawały dramaturgię niektórych wydarzeń.
zemsta„Zemsta” w  historii polskiego teatru to chyba najczęściej wystawiana sztuka hrabiego Aleksandra Fredry. Sztuka ta jest ponadczasowa, świetnie skonstruowana, a do tego niezmiernie zabawna. W inscenizacji aktorów Narodowego Teatru Edukacji była przedstawieniem humorystycznym,  nie ukrywającym wad,  ale pełnym ciepła i pobłażliwości obrazem dawnego świata szlacheckiego. Bohaterowie "Zemsty" mimo licznych przywar, mają w sobie coś takiego, że trudno ich nie polubić.
Po spektaklu uczniowie mogli uczestniczyć w jedynej w swoim rodzaju lekcji gry aktorskiej.  Zostali zaproszeni na scenę, gdzie z pomocą aktorów mogli odegrać krótkie scenki, które były ćwiczeniem sztuki improwizacji.     

 IMG 2817                           
Edyta Pałczyńska